Edebibilgiler.com
Edebiyatla İlgili Bilginin Adresi..

MUAMMER LÜTFİ

--------------------------------------------------------------------------------

    1903'te Üsküp'te dünyaya geldi. Babası, Müderris Lûtfi Efendi'dir. Ödemiş Rüştiyesi (ortaokul) ve İdadisi'ni (lise) bitirdikten sonra yüksek öğrenimine İstanbul´da devam etti. 1927'de İlahiyat Fakültesi'ni, 1929'da Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Hakim olarak Antalya, Kuşadası, Bozadoğan, Nazilli, Muğla, Ürgüp, Demirci'de bulundu. Sürekli yer değişmekten usandığı için hakimlikten istifa etti, Ödemiş'e yerleşti ve ölümüne dek avukatlık yaptı. 1947'de yaşamını yitirdi.

    İlk şiirlerinde aruz ölçüsünü kullandıktan sonra heceye yöneldi, sonra serbest nazımda karar kıldı. Şiirlerinde genellikle milli konuları işledi. Yedi Meşale Topluluğu'nun en az tanınan şairidir. 1928'de Meşale dergisinin kapanması üzerine topluluk da dağıldı; Yedi Meşaleciler 1933'te Varlık Dergisi'nde tekrar birleştiler. Ancak diğer üyelerin dünyalarının uzağında kalan Muammer Lütfi onlar arasında yer almamış; Yedi Meşalede çıkan şiirlerinden başka, dönemin tanınmış dergilerinde rastlanmamış ve şiirlerini kitaplaştırmamıştır.

  Muammer Lütfi, 1930'ların sonunda Antalya'da yayımlanan Türk Akdeniz dergisinin yazı kodrosunda bulunmuştur. Hakkında Hikmet Dizdaroğlu´nun Varlık dergisinde kapsamlı bir yazısı vardır.

--------------------------------------------------------------------------------

ESERLERİ

Yedi Meşale

Türk Akdeniz

İlk Kurşun
Edebibilgiler.com 2009 ©  Her hakkı saklıdır.