Edebibilgiler.com
Edebiyatla İlgili Bilginin Adresi..

YILMAZ KARAKOYUNLU

--------------------------------------------------------------------------------

    Yılmaz Karakoyunlu, 1936 yılında İstanbul'da doğdu.Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi ni bitirdi (1955) Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu (1959) Georgia Üniversitesin'den MBA derecesi aldı. Michigan Üniversitesi'nden "Effective Management" Sertifikası sahibidir. Doktorasını İstanbul Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Kısa bir süre müfettişlik yaptıktan sonra Devlet Planlama Teşkilatına girdi. Finansman Şubesi müdürlüğünü üstlendi. İstifa ederek özel sektöre geçti. Yönetim kurulu üyeliği, başkanlığı, genel müdürlük ve genel koordinatörlük görevleri üstlendi. Batışıyla Türkiye'nin bir dönem ekonomisini ve siyasetini temelden sarsan Banker Kastelli şirketlerinin Genel Koordinatörlüğünü yapmıştır.

          1995 yılı seçimlerinde Anavatan Partisi'nden İstanbul milletvekili seçildi. 1999 yılı seçimlerinde yeniden parlamentoya girip Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. Ecevit Kabinesinde Devlet Bakanı ve Hükümet sözcüsü olarak TRT, Anadolu Ajansı, Basın Yayın Genel Müdürlüğü, Özelliştirme İdaresi Başkanlığında sorumlu olarak görev aldı. Evli 2 çocukludur.

     Mesleki ve edebi eserleri ile dikkat çekmiştir. Salkım Hanımın Taneleri romanı ile Yunus Nadi Roman ödülü birinciliğini kazanmıştır. Üç Aliler Divanı, Güz Sancısı, Çiçekli Mumlar Sokağı, Yorgun Mayıs Kısrakları, Ezan Vakti Bethoveen, Mevsimler Eskidi Biraz isimli romanları Doğan Kitap tarafından yayınlanmıştır. Şiirlerini O Hayal Aynasından ve Rubailer isimli kitapta toplamıştır.

      Oyunları arasında Önce İnsan, Zirveden Sonra, Altın Huylu Doruklar, Romenos Diogenes, Ok ve Yay, Mavi Saplı Hayaller, Kuzguncuklu Fazilet sahnelendi. Güz Sancısı romanı ve Zirveden Sonra oyunu ile Türk Yazarlar Birliğinin birincilik ödülünü aldı. Salkım Hanımın Taneleri Romanı filme çekildi. 1998 Antalya Film Festivalinde 6 dalda birincilik ödülü aldı ve yılın en iyi sinema filmi seçildi. Filmin başrollerini oynayan Zuhal Olcay, Hülya Avşar, Kamran Usluer izleyicilerden çok büyük takdir topladılar.

     1991 yılında yazılan Güz Sancısı Romanı, aynı isimle 2008 yılında filme çekildi. Baş rolü oynayan Beren Saat yılın en dikkat öeken sanatçısı oldu. Film 2009 yılı başında Yunanistan'ın Atina kentinde gala gecesi yapılarak seyircilere sunuldu. Bu gece mübasebetiyle Güz Sancısı Yunancaya çevrilerek yeniden yayınlandı. Yılmaz Karakoyunlu sevilen TV dizilerinde senaryo danışmanlığı görevini üstlenmiştir. Hatırla Sevgili, Elveda Rumeli, Karayılan dizileri Yılmaz Karakoyunlu'nun senaryo danışmanlığı ile gerçekleştirilmiştir. Yüzün üzerinde şarkısı ve saz eserleri TRT Repertuvarındadır.

--------------------------------------------------------------------------------

ESERLERİ

ROMAN-ÖYKÜ:


Salkım Hanımın Taneleri (1989)

Güz Sancısı (1990)

Üç Aliler Divan (1991)

Çiçekli Mumlar Sokağı (2000)

Yorgun Mayıs Kısrakları (2004)

Ezan Vakti Beethoven (2005)

Beyaz Mahşer Gergefi (2005)

Mevsimler Eskidi Biraz (Öyküler)

ŞİİR:

O Hayal Aynasında (1989)

Rubailer (2000)

OYUN:

Zirveden Sonra / Sokullu (1989)

Altın Huylu Doruklar (1990)

Romanos Diyonen (1991)

Brütüs Aranıyor (1887)

Şimşir Kafes (1997)

Dümdüz Dünya (1987)


ÖDÜLLERİ


1989 Yunus Nadi Roman Ödülü Birinciliği, Salkım Hanımın Taneleri ile

1990 Türkiye Yazarlar Birliği Roman Birinciliği, Güz Sancısı ile

Edebibilgiler.com 2009 ©  Her hakkı saklıdır.